EN
EN

Koka tilts pār Vircavas upi

 • Vieta
  Jelgavas novads, Latvija
 • Būvniecības gads
  2022
 • Dimensijas
  Garums - 23,4 metri, laidums - metri, platums - 7,9 metri
 • Pasūtītājs
  Jelgavas novads
 • Būvnieks
  SIA “RĪGAS TILTI”
 • Projektētājs
  ZAZA TIMBER Engineering SIA

Tilta pārbūvē pilnībā demontēts līdzšinējais autotransporta tilts un izbūvēts jauns tilts. Jaunais tilts izgatavots no koka, un tam ir asfaltbetona segums. Šis ir saspriegtas līmētas koksnes siju plātnes tilts; sijas šķērsvirzienā ir saspriegotas ar spriegojošām trosēm. Tilts veidots bez starpbalstiem, lai uzlabotu upes caurplūdi, kā arī mazinātu ledus sastrēgumu un upes sanesumu veidošanos.

Krasta balsts veidots no monolītā dzelzsbetona ar 4 CFA tipa urbpāļiem ar diametru 880 mm un garumu 9 m labajā krastā un 11 m kreisajā krastā.

Tilts paredzēts 60 tonnu smagai slodzei, un tā paredzētais ekspluatācijas laiks ir vismaz 100 gadi.

“Tilts ir īpašs ar to, kas tas ir lielākais autotransportam paredzētais saspriegtas līmētas koksnes siju plātnes tilts Latvijā, turklāt vienīgais šāda tipa tilts ar asfaltbetona segumu. Lai arī Skandināvijā šādus tiltus projektē un būvē jau 30 gadus, Latvijā pieredze ar šāda veida tiltiem ir minimāla. Tāpēc arī informāciju par mezgliem, spriegojošo sistēmu, barjerām, asfaltbetona segumu, apmaļu, balstu projektēšanai, detalizāciju un izbūvi pārsvarā ieguvām no publikācijām, rokasgrāmatām un projektiem Norvēģijā un Zviedrijā. Arī atsevišķi elementi, hidroizolācija un barjeras, kas paredzētas tieši šādiem tiltiem, tika īpaši piemeklētas, un bija pieejamas tikai Skandināvijā,” komentē ZAZA TIMBER Engineering tiltu būvinženieris Rainers Daugava.

Tilta nesošajai konstrukcijai - saspriegtas līmētas koksnes siju plātnei - izgatavojām 61 līmētā koka sijas (katras sijas platums – 115 mm, augstums – no 880 līdz 964 mm) ar stiprības klasi GL28H. Sijās ir rūpnieciski izveidoti projektā paredzētie mitruma izvades kanāli.

Sijas izgatavojām no priedes koksnes, un tām veikta divkārša augstspiediena impregnācija – pirms un pēc līmēšanas.

Izgatavojām arī tilta atvairbrusas un citas detaļas. Plātnes konstrukcijas sānu pasargāšanai no nokrišņiem izgatavojām spundētu dēļu apšuvuma paneļus, kas vajadzības gadījumā ir demontējami, lai nodrošinātu ērtu piekļuvi tilta plātnei, veicot apkopes darbus.

Kopējais līmētā koka konstrukciju apjoms šajā projektā bija 111 m3, lielākās detaļas izmērs - 115 x 970 x 16600 mm.