EN
EN

Brīvdabas koncertzāles “Mītava” jumta konstrukcija

Brīvdabas koncertzāle “Mītava” ir lielākā brīvdabas koncertzāle Latvijā. Tās jumta laidums ir 58 metri. Šo ēku mēs projektējām, ražojām un būvējām.

 • Vieta
  Jelgava (Latvija)
 • Būvniecības gads
  2018-2019
 • Dimensijas
  Kopējā platība 2770.7 m2, kores augstums 15 m
 • Pasūtītājs
  Jelgavas pilsētas pašvaldība
 • Arhitekts
  Vents Grietēns, “Grietēns un Kagainis”

ZAZA TIMBER Engineering (iepriekš: Rodentia) loma šajā projektā bija:

- Galveno būvkonstrukciju daļu izstrāde;
- Detalizācijas izstrāde;
- Rūpnīcas un montāžas rasējumu izstrāde;
- Ugunsaizsardzības risinājumu modelēšana un konsultācijas;
- Individuālu tērauda ūdensnovades risinājumu izstrāde, lai novadītu ūdeni no jumta seguma.

Jumta konstrukciju veido liektas līmētās koksnes sijas, kas gredzenveida konstrukcijas līmenī savienotas ar tērauda savilci. Liekto siju laidums ir līdz 57.8 m.

Projektēšanā ņēmām vērā, ka ēkas konstrukcija ir atvērta tipa, kā arī atrodas atklātā vietā pie ūdeņiem. Kombinācijā ar relatīvi vieglajām koka konstrukcijām un membrānas tipa segumu tas veido vērā ņemamas konstrukciju augšupceļošas slodzes.

Savienojumos tika izmantotas tērauda tapas un bultskrūves, bet, lai nodrošinātu augstas nestspējas lieces momentu uzņemošus savienojumus, tika izmantotas Rothoblaas pilnās vītnes kokskrūves.

Kā nestandarta risinājums atsevišķos savienojumos starp gredzenveida siju un tērauda kolonnām tika izmantotas Vācijā ražotas, individuāli izgatavotas Maurer sfēriskās tiltu balstīklas, lai nodrošinātu brīvu rotāciju starp elementiem.

Projekts un aprēķini izstrādāti sadarbībā ar membrānas ražotāju Canobbio Textile Architecture inženieriem, kas veica membrānas aprēķinu, kā arī Projekts 3, kas veica pamatu projektēšanu un aprēķinu.

Spriegotās membrānas izmantošana ļāva izmantot membrānas jumta segumu bez papildus balstījuma elementiem starp liektajām jumta sijām (solis starp sijām ir 5.5 m).

ZAZA TIMBER Production (iepriekš: IKTK) ražoja līmētās koksnes konstrukcijas estrādes būvei.

Izgatavojām 235 liektas un taisnas detaļas, kuru kopējais būvapjoms ir 521 m3. Lielākoties izmantoti 24 cm plati dēļi. Konstrukciju stiprības klase: GL28h; tās ražotas no priedes un egles koksnes.

Gredzenveida blokā līmētās sijas pa būves perimetru bija 34 metrus garas, 2.1 m augstas un 48 cm biezas (līmētas no divām 24 cm biezām sijām).
Jumta sijas bija 2.1 m augstas, 24 cm biezas un ar dažādu garumu - no 14 līdz 33 m.

Citas ražotās detaļas bija šķērssijas, akustikas elementi, palīgēku sijas.

Rūpnīca nodrošināja visus vajadzīgos frēzējumus, urbumus, izzāģējumus.

ZAZA TIMBER Construction (iepriekš: Igate Būve) veica pilnu būvniecības ciklu - pamatu un koka konstrukciju, jumta membrānas, vēja aizsardzības konstrukciju, elektrotīklu, apgaismojuma, lietus ūdens kanlizācijas un labiekārtojuma izbūvi.

Jumta konstrukciju būvējām pāri esošo brīvdabas amfiteātri.

Pirms koka konstrukciju montāžas iebūvējām dziļos pamatus – 106 urbpāļus 6 m dziļumā, veicām betonēšanu, uzbūvējām tērauda kolonnas.

Veicām koka konstrukciju montāžu, montējām gara laiduma jumta arkas (līdz 57.8 m).

Segto konstrukciju apstrādei izmantojām caurspīdīgu laku koksnes aizsardzībai (Remmers HK-LASUR), nokrišņiem pakļautās konstrukcijas apstrādājām ar grunti (Adler Pullex Imprägnier-Grund), gala šķiedru bloķētāju (Adler Hirnholzversiegelung), universiālo koka lazūru (Pullex Plus Lasur) un impregnējošu lazūru kokam (Adler Protector Plus).

Organizējām negabarīta konstrukciju speciālo transportēšanu.

Veicām montāžas stiprinājumu iestrādi (skrūves, tērauda savienojošās detaļas, pretbīdņi, savilces). Montāžā izmantojām speciālu skrūvjmašīnu, kas griezes momentu kontrolē ar datora palīdzību.

Ražojām akustiskos paneļus, izbūvējām akustikas risinājumus.

Izbūvējām spriegotu jumta membrānu (2770 m2, arhitektūras kvalitāte, virsmas pašattīrošs pārklājums (piegādātājs Cannobio)).

Veicām teritorijas bruģēšanu un apzaļumošanu.

Būvniecības ilgums: 11 mēneši.