EN
EN

Aker Tech House, Norvēģija

Septiņstāvu biroju ēkas “Aker Tech House”, Norvēģijā būvniecībai ZAZA TIMBER veica ēkas fasādes un virsgaismas daļu nesošo koka konstrukciju projektēšanu, ražošanu un visu koka konstrukciju montāžu.

  • Vieta
    Fornebu, Norvēģija
  • Būvniecības gads
    2022-2023
  • Dimensijas
    Fasāde: garums – 78.9 m, augstuma – 33.8 m, platums/dziļums – 4.0 m. Ātrija virsgaismas daļas: 2 x 428 m
  • Pasūtītājs
    Aker Property Group (attīstītājs)
  • Arhitekts
    Wingårdh Architect AB
  • Būvnieks
    Hent AS and Lindner Scandinavia AB. Koka konstrukciju būvniecība: ZAZA TIMBER Construction
  • Projektētājs
    Koka konstrukcijas: ZAZA TIMBER Engineering

Aker Tech House ēkas galveno apjomu veido saliekamā dzelzsbetona konstrukcijas ar līmētas koksnes ātriju jumta konstrukcijām un galvenās fasādes nesošo konstrukciju.

Virsgaisma konstrukcijas veido brīvi balstītas līmētas koksnes sijas, kas tiek balstītas uz mūrlatas tipa sijas un kolonnām. Ņemot vērā mūrlatas tipa sijas augstumu, lai nodrošinātu konstrukcijas stabilitāti, izaicinājums bija nodrošināt sijas vērpes pretestību, kas ietver gan pašas sijas pretestību, gan savienojumu risinājumu un nestspēju.

Galveno fasādi veido līmētas koksnes kolonnu un siju sistēma. Jumta konstruciju veido līmētas koksnes sijas ar tērauda cauruļprofila saitēm, kas nodrošina jumta plaknes stabilitāti.

Starpstāvu līmenī dzelzbetona konstrukciju ar fasādi savieno saliekamie dz/b paneļi, kas vienā galā balstās uz galvenā ēkas apjoma, bet otrā galā uz tērauda HQ sijas. Tērauda HQ sijas savukārt tiek stiprināta pie koksnes kolonnām. Tā kā HQ sijas laidums pārsniedz 10m, tad lai saglabātu nelielu sijas augstumu un nodrošinātu fasādes konstrukcijas noteiktās nelielās izlieces (zem 10 mm) - HQ tērauda sijas tiek iekārtas spriegotos tērauda stieņos. Sistēma ar spriegotiem tērauda stieņiem tika izvēlēta, lai fasādē izvairītos masīvām kolonnām ar nelielu soli.

Projektēšanas ietvaros tika viekta arī spriegošanas darbu kontrole būvobjektā. Viena stieņa sistēma tika spriegota trīs piegājienos, sistēmas abos galos. Starp piegājieniem tika veikta arī dzelzsbetona konstrukciju slodzes pārnese uz saitēm caur HQ siju, noņemot dzelzsbetona konstrukcijas pagaidu balstus. Papildus spriegošanas sistēmas mērītājiem tika izmantota papildus iekārtas, lai sekotu līdzi spriegoto stieņu relatīvajam pagarinājumam. Spriegošanas galvenais mērķis bija samazināt tērauda HQ sijas izlieces no slodzēm.

Izaicinājums mezglu projektēšanā bija ievērot būvniecības pielaides starp koksnes un dzelzsbetona, kā arī tērauda konstrukcijām. Mezglu risinājumiem bija jāpieļauj būvniecības pielaides visos trīs virzienos, pēc iespējas izvairoties no būvobjektā metinātiem savienojumiem.

Aker Tech House nesošajām konstrukcijām mūsu rūpnīcā izgatavojām līmētā koka konstrukcijas ar kopējo apjomu 216 m3, izgatavoto konstrukciju skaits – 464, egles koksne, stiprības klase – GL28H. Sijas bija līdz 16,2 m garas, kolonnas – līdz 14,84 m garas un 0,88 m platas. Veicām arī tērauda savienotāju iestiprināšanu sijās un kolonnās, lai atvieglotu un darbus būvlaukumā. Virsmas divās kārtās tika apstrādāta ar Akzo Nobel SIKKENS CETOL WF 771.

Septiņu cilvēku komanda montāžu veica 18 nedēļās. Kā papildus uzdevumu veicām visu koka konstrukciju virsmas apstrādi, lai nodrošinātu tām augstu vizuālo kvalitāti, jo koks šajā būvē ir arī interjera elements.