EN
EN

Brīvdabas slidotavas un hokeja laukuma jumta izbūve

Jumts tika izbūvēts virs esošās brīvdabas slidotavas un ledus hokeja laukuma, lai pasargātu to no lietus un sniega.

 • Vieta
  Jelgava (Latvija)
 • Būvniecības gads
  2017/2018
 • Dimensijas
  Apbūves laukums 1163.8 m2; jumta siju laidums 22.6 m
 • Pasūtītājs
  Jelgavas pilsētas pašvaldība
 • Arhitekts
  Ineta Buka

ZAZA TIMBER Engineering (iepriekš: Rodentia) lomas šajā projektā:

- Būvkonstrukciju daļas izstrāde
- Detalizācijas izstrāde
- Rūpnīcas un montāžas rasējumu izstrāde

Būtiskākie izaicinājumi bija atrisināt momentmezglu, izprojektēt piemērotu pamatu risinājumu, ņemot vērā, ka apbūves laukums ir ierobežots un atrodas pilsētas inženierkomunikāciju un citu būvju “džungļos” - tam cieši pieguļ maģistrālais ūdensvads, spiedkanalizācija, elektrības kabelis, ģērbtuve, tilts.

Tā kā jumta konstrukcija tika būvēta virs jau esošā slidotavas laukuma, horizonālo piepūļu uzņemšanai balstu līmenī nevarēja izmantot savilci. Kā risinājumu izmantojām slīpus injekcijas pāļus, kas uzņēma gan vertikālo slodzi, gan arī horizontālās piepūles.

Jumta konstrukciju veido šķērsrāmji, kas savienoti ar līmētās koksnes šķērssijām. Vienu līmētās koksnes šķērsrāmi veido liekta sija, kas zemajā malā veido lieces momentu uzņemošu mezglu ar mainīga šķērsgriezuma kolonnu. Otrā, augstākajā malā liektajai sijai ir locīklveida savienojums ar mainīga šķērsgriezuma kolonnu. Šķērsrāmja laidums ir 24.70 m.

Lieces momentu uzņemošais dzegas mezgls tika risināts ar pilnās vītnes kokskrūvēm un tērauda detaļām. Mezglā tika izmantots saplāksnis, lai vienmērīgāk pārnestu spiedi starp līmētās koksnes elementiem. Arī pretbīdņi tika veidoti no saplākšņa, lai samazinātu tērauda patēriņu konstrukcijā.

Projektējot atvērta tipa slidotavu, bija jāņem vērā koksnes relatīvais vieglums un membrānas tipa jumta segums, kas kombinācijā ar valdošajiem vējiem uz salas veidoja augšupceļošas piepūles uz konstrukcijām un pamatiem.

ZAZA TIMBER Production (iepriekš: IKTK) ražoja līmētās koksnes konstrukcijas slidotavas jumtam. Tās sastāv no 123 liektām un taisnām detaļām, kas izgatavotas no egles koksnes un kuru kopējais būvapjoms ir 112 m3. Lielākoties izmantoti 24 cm plati dēļi. Konstrukciju stiprības klase: GL28h.

Izgatavotās koka konstrukcijas sastāv no liektām jumta sijām, mainīga un konstanta škērsgriezuma kolonnām, un dažāda izmēra škērssijām. Vislielākās detaļas bija jumta sijas: liektas, 25 m garas, 1.2 m augstas, 24 cm platas.

Rūpnīca nodrošināja visus vajadzīgos frēzējumus, urbumus, izzāģējumus, kā arī tērauda detaļu iestrādi.

ZAZA TIMBER Construction (iepriekš: Igate Būve) veica pilnu būvniecības ciklu: pamatu, jumta konstrukciju, jumta membrānas, vēja aizsardzības konstrukciju, elektrotīklu, apgaismojuma, lietus ūdens kanlizācijas un labiekārtojuma izbūvi.

Jumta konstrukciju būvējām virs esošā slidotavas laukuma.

Pirms koka konstrukciju montāžas iebūvējām dziļos pamatus – 86 injekcijas pāļus 7 m dziļumā, veicām betonēšanu.

Organizējām konstrukciju speciālo transportēšanu un veicām koka konstrukciju montāžu (7 dienās), kā arī iestrādājām papildus tērauda konstrukcijas jumta tenta balstam un horizotālās stabilitātes nodrošināšanai.

Segto konstrukciju apstrādei izmantojām Remmers HK Lasur un Adler platīna krāsu.

Būvniecības ilgums: 7 mēneši.