EN
EN

Igate Būve (ZAZA TIMBER Construction) uzsāk LLU zinātniskās laboratorijas ēkas celtniecību

15.07.2021.

ZAZA TIMBER Construction (iepriekš Igate Būve) Jelgavā ir uzsākusi jaunas koka būves celtniecību – starpnozaru zinātniskās laboratorijas ēku, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātei.

ZAZA TIMBER Construction works - research lab for a university

Laboratorija kalpos kā zināšanu pārneses tilts starp zinātni, izglītību un industriju, un tai līdzīgas Latvijā nav. Tajā tiks īstenotas plaša spektra koka, koksnes izstrādājumu un izejmateriālu pētniecības aktivitātes rūpnieciskās izpētes virzienā un zinātnes virzienā. Laboratorija taps kā paraugēka, lai pati būve būtu vislabākais stāsts par meža, koksnes un ar to saistīto resursu izmantošanu, teica LLU Meža fakultātes dekāns Linards Sisenis.

Ēkas apbūves laukums 791,1 m2, augstums – 9,2 m. Ēkas nesošās konstrukcijas tiks būvētas no ZAZA TIMBER Production (iepriekš: IKTK) ražotām līmētām lielizmēra koka konstrukcijām no egles koksnes, sienas un jumts – no rūpnieciski izgatavotiem, siltinātiem koka karkasa paneļiem, bet fasādē tiks izmantoti rūpnieciski krāsoti apdares dēļi. Nākotnē ēkā tiks uzstādīti dažādi inovatīvi tehnoloģiskie risinājumi: saules enerģijas paneļi, dubultā izolācija, efektīvs apgaismojums, enerģiju pārvaldības sistēma, foto elementu sistēmas paneļi, augstas veiktspējas koka logi un durvis, enerģijas atgūšanas ventilācija, efektīva mini kodicionēšanas sistēma.

13. jūlijā ēkas pamatos tika iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākotnes sabiedrībai. ZAZA TIMBER Construction kapsulā ievietoja Latvijas izcilāko egļu un priežu sēklas. Šīs sēklas var uzskatīt par daļu no Latvijas mežu genofonda. Tās iegūtas “Rīgas mežu” kokaudzētavas “Norupe” pārākās pakāpes sēklu planācijās no selekcionāra Imanta Baumaņa līdzveidotiem kokiem. Sēklas apstrādātas “Latvija Valsts mežu” Kalsnavas čiekurkaltē. Kapsulā sēklām ir labvēlīgi apstākļi dīktspējas saglabāšanai – tām nepiekļūst skābeklis, neveidojas mitrums, ir stabila temperatūra.

ZAZA TIMBER Construction valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns kapsulas iemūrēšanas pasākumā teica:

“Novēlam, lai šajā laboratorijā, līdzīgi kā mežā no sēklām, izdīgst un izaug talanti, kas vairo mums uzticēto meža bagātību un gudri ar to rīkojas. Man ir arī īpašs prieks būt pie šī projekta īstenošanas, jo universitātes cilvēki ir stāvējuši klāt pie mūsu uzņēmuma attīstības. Ceru, šī laboratorija palīdzēs attīstīt koka būvniecību Latvijā, palīdzēs Latvijā tapt vairāk koka būvēm, un palīdzēs Latvijas ostās aizstāt balķu un dēļu eksportu ar augtākas pievienotās vērtības produkciju – mēbelēm un būvkonstrukcijām.”

Māris Peilāns Head of ZAZA TIMBER Construction laying time capsule in foundations of a university research lab

Laboratorija top ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu projektā 1.1.1.4./17/I/003 “LLU un tās pārraudzībā esošo zinātnisko institūciju pētniecības, attīstības infrastruktūras un institucionālās kapacitātes stiprināšana”. Būvobjekta izmaksas – 748 596,75 EUR (šī summa ietver projektēšanu, autoruzraudzību, būvuzraudzību). Būves projektētājs: “BALTS UN MELNS”. Līgums ar būvnieku – Igate būve – ir 701 800 EUR (ieskaitot PVN) – LLU līdzfinansējums ir 5%, valsts finansējums – 14,25%, ERAF finansējums – 80,75%.