EN
EN

IKTK, Rodentia un Igate Būve sāk būvēt elektroauto uzlādes stacijas Dānijā no līmētā koka.

16.12.2020.

(2021. gada augustā IKTK nosaukums mainīts uz ZAZA TIMBER Production)

“IKTK”, “Rodentia” un “Igate Būve” īstenojuši inovatīvu “zaļo risinājumu”, no līmētā koka ražojot un uzbūvējot modernu elektroauto uzlādes staciju Dānijā. Stacija būvēta pēc Dānijas elektroauto uzlādes staciju un mobilitātes risinājumu kompānijas “CLEVER” pasūtījuma, un to projektējis Dānijas arhitektu birojs “Cobe”. Projekts paredz pēc vienota “zaļā” dizaina koncepta uzbūvēt ātrās uzlādes staciju tīklu visā Skandināvijā.

ZAZA TIMBER Construction Building EV charging station out of glulam in Denmark Photo Clever Denmark

ZAZA TIMBER Construction būvētā elektroauto uzlādes stacija Orhusas ostā. Foto: CLEVER Denmark.

 

Elektroauto uzlādes staciju Orhusas ostā pie pasažieru prāmju piestātnes izgatavoja un uzbūvēja trīs Latvijas uzņēmumi, kas specializējas līmētā koka konstrukciju projektēšanā, ražošanā un būvniecībā. Līmētā koka konstrukciju projektēšanas birojs “Rodentia” konsultēja dāņu pasūtītāju un izstrādāja detalizācijas un ražošanas rasējumus, ražotājs “IKTK” Ozolnieku novadā no egles koksnes ražoja galvenās konstrukcijas, bet līmētā koka būvniecībā specializētā būvkompānija “Igate Būve” veica pārējo ražošanu, piegādi un gandrīz piecu metru augstās konstrukcijas būvniecību Dānijā.

Elektroauto saistās ar zaļo enerģiju, tāpēc stacijas projektētas, lai arhitektūra, materiāli un koncepts atpoguļotu zaļo domāšanu. “Cobe” arhitekti tās iecerējuši kā zaļas oāzes, kurā uzlādēt ne vien auto, bet arī atveldzēt prātu un “atslēgties” no pilsētas industriālās arhitektūras. Ražošanā izmantota FSC sertificēta egles koksne, stacijas jumtu klāj augi – tas veidots kā ekstensīvais zaļais seduma (laimiņa) jumts, un tam vajadzīga minimāla kopšana. Dizaina centrā ir no koka izgatavots jumta modulis, kura siluets līdzinās stumbram ar lapotni. Zem katras “lapotnes” var vienlaicīgi uzlādēties divas automašīnas. Modulārā pieeja nozīmē, ka, “lapotni” savienojot ar citiem moduļiem, veidosies nosacīts mežs un oāze. Stacija ražota un būvēta tādā veidā, lai to būtu iespējams viegli demontēt un materiālus izmantot atkārtoti (recycling) vai pielietot citur (upcycling).

ZAZA TIMBER Construction - elektroauto uzlādes stacijas būvniecība Orhusas ostā

 

“IKTK” dibinātājs un valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns saka: “Šis projekts bija interesants un vērtīgs ar pārdomātību, arhitektu dizaina filosofiju un pasūtītāja vēlmi nodrošināt ilgtspēju visos tā realizācijas posmos. Sadarbību uzsākot mēs izgatavojām un “IKTK” rūpnīcas teritorijā uzbūvējām stacijas prototipu, tas pie mums atrodas vēl tagad. Dānijai paredzēto būvi izstrādājām un uzražojām Latvijā, kā lego konstruktora komplektu. Ražošana un risinājumi konkrētiem būvniecības projektiem ir mūsu stiprā pusē – pēc līdzīga lego konstruktora principa esam ražojuši arī lielākus objektus, piemēram, autotransporta tiltus. Esam gandarīti par pasūtītāja uzticēšanos un jau ražojam nākamās “zaļās oāzes” – šoreiz Norvēģijai.”

 

Pēteris Supe, “Rodentia” ēku būvinženieris, saka: “Šī dizaina stacijas paredzēts uzstādīt visā Skandināvijā, tāpēc mūsu lielākais uzdevums bija attīstīt sākotnējo projektu un projektēt būves savienojuma mezglus, lai tā izturētu vēl lielākas sniega un vēja slodzes.”

 

Jānis Kuļikovskis, “Igate Būve” vadītājs, stāsta: “Būvējot īstenojām šim projektam svarīgos ilgtspējīgas būvniecības principus. Gandrīz visas būves detaļas un savienojumus izgatavojām un sakomplektējām rūpnīcā. Rezultātā būves montāža un uzstādīšana Dānijā radīja minimālu ietekmi uz vidi – būvniecība noritēja tikpat kā bez ražošanas atlikumiem, ar minimālu smagās tehnikas iesaisti un ar zemu trokšņu līmenī. Arī loģistiku organizējām tā, lai samazinātu materiālu transporta ceļu. Atsevišķus stacijas elementus, kas bija jāpasūta, piegādāja pa tiešo uz ostu Dānijā, nevis caur Latviju. Šis ir mūsu pirmais būvprojekts ārpus Latvijas, tāpēc praktiskajā plānā izaicinājums bija nodrošināt darbinieku dokumentāciju atbilstoši Dānijas būvniecības prasībām, transportēt būvi uz Orhusu un ātri, precīzi un filigrāni uzbūvēt, neraugoties uz COVID-19 un spēcīgo vēju. Spēcīgais vējš ostā gāza no kājām mūsu būvniekus, bet pati būve bija stabila. Ar uzdevumu mūsu būvnieki tika galā septiņās dienās.”

Līmētā koka būvkonstrukcijas izceļas ar augstu slodzes stiprību un iespēju tās izveidot gandrīz jebkādā formā un izmērā. ”IKTK” specializējas šādu konstrukciju ražošanā ēkām un tiltiem un spēj izveidot līdz 32 metrus garas viengabala konstrukcijas. “Rodentia” specializējas šādu konstrukciju un būvju projektēšanā, bet “Igate Būve” – būvniecībā. Specializētas līmētā koka konstrukciju ražošanas, projektēšanas un būvniecības zināšanas ir svarīgs priekšnoteikums, lai būves būtu drošas un kalpotu ilgstoši.

Pilnu projektēšanas-ražošanas-būvēšanas ciklu “Rodentia”, “IKTK”un “Igate Būve” ir nodrošinājuši vairāk nekā 10 būvēm, sākot no uzņēmuma vadītāja dzīvojamās mājas un pašu biroja līdz publiskām ēkām: brīvdabas estrādēm un koncertzālēm Jelgavā un Krimūnu pagastā, tiltiņiem un citiem objektiem. Šis būves tika novērtētas ar Latvijas Būvniecības Gada balvām, Latvijas būvinženieru savienības un Latvijas būvnieku asociāciju gada balvām.

“IKTK” darbību sāka 2015. gadā, sākumā nodarbojoties ar līmētā koka konstrukciju rūpniecisko izpēti un prototipu izstrādi. Uzņēmuma ražotne atrodas Ozolnieku novadā. Uzņēmums 2019. gadā strādāja ar 1,26 miljonu eiro apgrozījumu, produkcija pārsvarā tiek eksportēta. “IKTK” ir ražojis konstrukcijas transporta un gājēju tiltiem, no kuriem vairāki atrodas krasi mainīgos un skarbos vides apstākļos Norvēģijā, kā arī būvkonstrukcijas ražošanas, biroju, un dzīvojamām ēkam, skolām, sporta ēkām, viesnīcām, degvielas uzpildes stacijām, estrādēm un koncertzālēm.

Kontakti:

Informāciju sagatavoja: Āris Dreimanis, “IKTK”, “Rodentia” un “Igate Būve” komunikācijas vadītājs, Tālr: +371 26124824, Epasts: aris.dreimanis@gmail.com