Šī ir viena no lielākajām koka būvēm Latvijā ar vairāk nekā 4000 m2 lielu apbūves laukumu. To veido divstāvu biroju ēka un 19 metrus augsta noliktava un loģistikas centrs. Būvniecībā izmantoti vairāk nekā 1150 m3 koka konstrukciju; lielākā daļa ir līmētā koka (glulam) sijas, kolonnas un liektie paneļi. ZAZA TIMBER šajā projektā bija projektētājs, līmētā koka konstrukciju ražotājs un koka konstrukciju būvnieks.
TZMO projekts ir izcils piemērs, kā līmētā koksne var tikt pielietota daudzfunkcionālā industriālā un biroju kompleksā, risinot gan nestspējas, gan estētiskos izaicinājumus. Mezglu detalizācija, modeļu analīze un pielāgoti risinājumi savienojumiem ar betonu uzskatāmi demonstrē mūsdienu koka konstrukciju potenciālu un inženiertehnisko precizitāti.
Projekta pamatā ir līmētās koksnes izmantošana kā galvenais nesošais materiāls. Tā sniedz ne tikai estētisku kvalitāti un ilgtspējību, bet arī funkcionālu elastību sarežģītu konstrukciju realizācijai.
TZMO projektu ZAZA TIMBER Engineering SIA izstrādāja divos posmos, taču kompozicionāli tas sastāv no četriem atsevišķiem apjomiem, katram no tiem ir sava specifiska funkcija un konstruktīva pieeja:
- Noliktavas apjoms – aptuveni 2440 m²
- Pārkraušanas zonas apjoms – aptuveni 810 m²
- Biroja apjoms – aptuveni 630 m² (divi stāvi + tehniskais jumta stāvs)
- Pergolas apjoms – aptuveni 66 m²
1. Noliktava un pārkraušanas zona.
Abos apjomos tika izmantota kolonnu un siju konstrukcija ar līmētās koksnes saitēm, kas nodrošina ēku telpisko stabilitāti. Viens no galvenajiem inženiertehniskajiem izaicinājumiem bija perimetra kolonnu balstmezglu izstrāde, kas bija jāveido kā stingi (uzņem lieces momentus).
Tehniskais risinājums: Balstmezglos integrētas tērauda detaļas, kuru nestspēja tika pārbaudīta ar galīgo elementu metodi (FEM modelēšanu). Sarežģītu mezglu aprēķins un detalizēta 3D modelēšana palīdzēja identificēt kritiskās zonas un optimizēt konstrukciju.
Turklāt pārkraušanas zonas CLT apjoma stiprinājums pie betona konstrukcijām izrādījās tehniski sarežģīts, jo arhitekta prasība bija pilnībā neredzami savienojumi. Tika izstrādāti individuāli risinājumi, kas apvienoja funkcionalitāti ar augstām estētiskām prasībām.
2. Biroju apjoms.
Biroju ēka ir būvēta, izmantojot kolonnu un siju sistēmu ar CLT (krusteniski līmētu koka paneļu) pārsegumiem un jumtu. Ēkas stabilitāti nodrošina kombinēta sistēma – gan dzelzsbetona šahtas, gan līmētās koksnes saites, kā arī CLT paneļi.
Galvenie izaicinājumi:
- Mezglu izstrāde, īpaši 2. stāva kopnes zonā, kur koncentrējās lieli spēki. Mezglu izstrādei bija jāņem vērā ne tikai spēku sadalījums, bet arī savienotājlīdzekļu izvietojums, lai novērstu savstarpējos konfliktus būvniecības laikā.
- Savienojumi ar betona konstrukcijām bija īpaši izaicinoši sakarā ar būvniecības pielaidēm, kas tieši ietekmēja precīzu mezglu izveidi un to funkcionālo drošību.
3. Pergolas apjoms.
Lai gan pergola ir neliela (66 m²), tās izveidei tika pievērsta ne mazāka uzmanība. Tā kalpo kā ieejas elements noliktavā un arhitektonisks akcents, papildinot kopējo apbūves kompozīciju un sasaistot funkciju ar formu.
Šim projektam ZAZA TIMBER Production SIA izgatavoja 1671 līmētā koka detaļas – 869 kolonnas un sijas ēkas nesošajām konstrukcijām, 46 liektos paneļus ēkas ārējiem un iekšējiem noapaļotajiem stūriem, kā arī 756 līmētā koka elementus ēkas apdarei. Kopējais izgatavotais līmētā koka (glulam) konstrukciju apjoms pārsniedza 800 m3.
Garākās kolonnas bija vairāk nekā 18 metrus garas, savukārt lielākais liektais līmētā koka panelis bija 9,6 metrus garš, 2,88 m augsts un 16 cenimetrus biezs. Tam bija 6 metru rādiuss.
Rūpnīca arī veica metāla savienojumu iestrādi līmētā koka konstrukcijās, lai būvnieku darbs būvlaikumā būtu maksimāli vienkāršs, ātrs un precīzs.
Būvniecībā izmantoti 804 m3 limētā koka (glulam) konstrukciju un 347 m3 CLT paneļu. Par visus koka konstrukciju būvniecību atbildēja ZAZA TIMBER Construction SIA.
Šim projektam bija salīdzinoši ilgs plānošanas periods. Rezultātā ražošanas grafks tika pakārtots būvniecības grafikam, bet būvniecība notika precīzi saskaņā ar grafiku.
Būvniecību veica 4-5 cilvēku liela brigāde.
Koka konstrukciju savienošanai un stiprināšanai projektā bija paredzēts izmantot apmēram 42 000 savienotājus, skrūves un citas tērauda detaļas ar kopējo svaru 39 tonnas. Tā kā ZAZA TIMBER Construction atbildēja arī par koka detaļu pasūtīšanu un piegādi, lai izvairītos no liekas detaļu pāršķirošanas, jau projektēšanas stadijā tika izstrādātas divas specifikācijas tērauda detaļām – viena specifikācija rūpnīcā ievietojamajiem stiprinājumiem, otra – detaļām, kas nepieciešamas montāžai būvlaukumā. Pasūtījumi tika veikti atsevišķi.