EN
EN

Brīvdabas estrāde Penkulē

Būve iekļaujas koka apbūves kultūrvēsturiskajās tradīcijās, taču, rūpējoties par ēkas ilgmūžību un estētiku (piemēram, ēkas apdarē nav redzama neviena skrūve), tās veidošanā izmantojām modernus un pārdomātus risinājumus.

 • Vieta
  Penkule (Latvija)
 • Būvniecības gads
  2018
 • Dimensijas
  Kores augstums 6 m, apbūves laukums 121.8 m2
 • Pasūtītājs
  Dobeles novada pašvaldība (Latvija)
 • Arhitekts
  Anita Zariņa (Latvija)
 • Projektētājs
  RBD sadarbībā ar ZAZA TIMBER Engineering (iepriekš: Rodentia)

ZAZA TIMBER Engineering (iepriekš: Rodentia) lomas šajā projektā bija:

- Būvkonstrukciju daļas izstrāde;
- Detalizācijas izstrāde;
- Rūpnīcas un montāžas rasējumu izstrāde.

Nesošās konstrukcijas šķērsrāmi veido līmētās koksnes divslīpņu sija ar liektu apakšmalu, kas brīvi balstīta uz līmētās koksnes kolonnām. Šķērsrāmja lielākais laidums ir 13.80 m priekšējam šķērsrāmim; katrs nākamais šķērsrāmis ir ar mazāku augstumu un laidumu, tādejādi veidojot divslīpas jumta plaknes (slīpas divos virzienos).

Vēja saišu funkcijas tērauda apaļstieņu vietā nodrošina tērauda troses.

Izaicinājums bija izveidot tipveida mezglu divslīpajām konsolveida pasijām savienojumā ar šķērsrāmi. Lai katram elementam nebūtu jāizgatavo individuāla detaļa, risinājums bija mezglā kombināt divu dažādu ražotāju standarta savienotājlīdzekļus.

Projekta ietvaros jaunbūvējamās estrādes jumts tika savienots ar esošo ēku, lai estrādes aizskatuves daļa būtu pasargāta no nokrišņiem. Attiecīgi esošajai ēkai tika piebūvēta papildus mūrēta fasādes siena, uz kuras tika balstīta jaunā jumta konstrukcija. Tādējādi tika uzlabota arī ēku ugunsdrošība.

ZAZA TIMBER Production (iepriekš: IKTK) ražoja līmētās koksnes konstrukcijas estrādes būvei.

Konstrukcijas ražotas no egles koksnes un sastāv no 38 veidu liektām un taisnām detaļām, kopējais detaļu skaits - 88, lielākās detaļas svars - 2.05 t, mazākās - 10 kg; kopējais apjoms - 21 m3, stiprības klase - GL24.

Detaļu veidi: liektas koka sijas ar dažādiem rādiusiem un mainīgiem augstumiem, kolonnas, škērssijas un spraišļi.

Koka sijas 24 cm platumā izgatavotas ar dažādiem rādiusiem (no 18 m līdz 19 m), garumiem (11.7 m līdz 14.8 m), un mainīgiem augstumiem: mazākais ir vidū - 69 cm, lielākais ir galos - 150 cm).

Šis bija pirmais lielais projekts, kurā izmantojām jauno Technowood CNC iekārtu. Veicām visus vajadzīgos frezējumus, urbumus, izzāģējumus. Montāža būvlaukumā bija ātra un precīza.

Ražošanas ilgums - 4 nedēļas.

ZAZA TIMBER Construction (iepriekš: Igate Būve) nodrošināja pilnu Penkules estrādes būvniecības ciklu, no pamatu un visu koka konstrukciju montāžas, līdz lietusūdens kanalizācijas, elektrotīklu, apgaismojuma izbūvei un teritorijas bruģēšanai.

Pirms koka konstrukciju montāžas veicām lentveida pamatu betonēšanu un montāžas stiprinājumu izbūvi.

Uzbūvējām ugunsmūri estrādes aizmugurē, starp estrādi un blakus esošo ēku.

Montējām līmētās koksnes konstrukcijas. Iestrādājām tērauda vēja saites horizontālās stabilitātes nodrošināšanai.

Iekšpusē apdarē izmantojām spundētos dēļus, ārpusē dēļu apdarē izmantojām tādu stiprinājumu risinājumu, lai nebūtu redzama neviena skrūve.

Jumta izbūvē izmantojām līmējāmo hidroizolāciju un uzlikām jumta segumu.

Konstrukcijas apstrādājām ar eļļu, lai nodrošinātu konstrukciju aizsardzību pret UV starojumu, mitrumu, patogēniem, zilējumu, pelējuma sēnītēm, trūdēšanu un kukaiņiem.

Veicām teritorijas labiekārtošanu: izbūvējām lietusūdens kanalizāciju, elektrotīklus, apgaismojumu, bruģējām teritoriju.

Būvniecības ilgums: 5 mēneši.